Parafina pentru apicultura

Parafina pentru apicultura


In apicultura, parafina se utilizeaza pentru parafinarea lazilor de stupi si a celorlalte elemente de lemn dar si pentru confectionarea fagurilor. Parafinarea stupilor reprezinta o alternativa foarte fiabila si eficienta la clasica utilizare a vopselei.

In urma procesului de parafinare lemnul va fi penetrat in toata structura sa lucru care ii va asigura o rezistenta excelenta in timp. In alegerea unui tip de parafina pentru stupi trebuie tinut cont de faptul ca produsele vor fi expuse pe perioade indelungate conditiilor atmosferice.
Este nevoie in primul rand de o parafina cu un continut de ulei de minim 3% si maxim 6% pentru ca intreaga structura a lemnului sa fie penetrata.

In cazul in care se va utiliza o parafina cu un continut de ulei mai mic de 3% lemnul nu va fi penetrat in profunzime iar in cazul unui continut mai mare de 6% in timp pot aparea scurgeri, ceea ce va conduce la reducerea gradului de impermeabilizare. Un alt aspect esential in cazul parafinei pentru stupi in constituie punctul de topire. Parafinele uzuale, in urma rafinarii au un punct de topire 52-56 grade Celsius.

Din acest motiv parafinarea stupilor si a elementelor acestora se va face doar cu parafina care prin rafinare are un punct de topire ridicat, de peste 60 grade Celsius. Avantajele parafinarii stupilor sunt multiple. Dintre acestea putem aminti:

  •  Rezistenta excelenta in timp. Net superioara fata de vopsire.
  •  Asigurarea unui grad de impermeabilizare ridicat.
  •  Dezinfectarea stupilor.
  •  Un grad de protectie ridicat.

In conditiile in care domeniul de utilizare al parafinei necesita un punct de topire mai ridicat, cum e cazul productiei de lumanari, acesta este marit prin adaosuri de acid stearic.

In cazul parafinarii stupilor este nevoie de un punct de topire ridicat deoarece acestia vor fi expusi la temperaturile inalte din timpul verii dar trebuie evitat amestecul cu substante chimice nocive.

Parafinarea stupilor

Este esential ca in cazul parafinarii stupilor sa se tina cont de temperatura parafinei, mai ales in cazul lazilor vechi unde este necesara dezinfectia stupilor. Daca pentru lazile noi este suficienta o temperatura de 120-130 grade Celsius, in cazul lazilor vechi parafinarea se va face la temperaturi de 150-160 de grade Celsius pentru o dezinfectie eficace.

Pentru alte detalii cu privire la parafinarea stupilor, ne puteti contacta sau puteti sa vizitati pagina de facebook unde ve-ti gasi mai multe informatii si filmulete cu parafinarea lazilor de stupi.

Tipuri de parafina pentru apicultura


In apicultura parafina se utilizeaza la parafinarea lazilor de stupi si a elementelor acestora dar si pentru confectionarea fagurilor, Cele mai uzuale parafine utilizate in apicultura sunt

S105 este o parafina de culoare alba, cu un continut de ulei de cca 3% si un punct de topire de 62-64 grade Celsius obtinut in urma rafinarii. Este cea mai vanduta parafina pentru parafinarea lazilor de stupi cu un excelent raport calitate pret.
Este o parafina de culoare crem, cu un continut de ulei de cca 4% si un punct de topire de 60-62 grade Celisus. Se poate utiliza cu succes la parafinarea lazilor de stupi si a elementelor acestuia si principalul atu in reprezinta pretul mic de comercializare.
Parafina alimentara are culoare alba, un continut de ulei mai mic de 0,5% si un punct de topire de 68-70 grade Celsius. In apicultura se utilizeaza doar pentru fabricarea fagurilor. Parafinarea stupilor cu acest tip de parafina nu se poate face deoarece continutul de ulei este foarte scazut si lemnul nu va fi penetrat in profunzime.